Avrupa’da maaşların en düşük olduğu ülke Türkiye

Euronews Business, Eurostat verilerinden yola çıkarak 2023 yılında Avrupa ülkelerinde çalışanların ortalama net kazancını hesapladı.

Türkiye 8 bin 968 Euro ortalama yıllık kazanç ile listenin en alt sırasında yer aldı.

Türkiye’de aynı zamanda çalışma saatleri Avrupa ortalamasının çok üstünde. 2022’de çalışanlar haftada ortalama 42,9 saat çalışırken bu süre AB ülkelerinde ortalama 36,4 saat olmuştu.

Türkiye, Avrupa’da en uzun çalışma saatlerinin olduğu ülke olarak kayıtlara geçmişti. Yani veriler Türkiye’nin hem Avrupa’da çalışma saatlerinin en yüksek olduğu hem de kazancın en düşük olduğu ülke olduğunu gösteriyor.

KİM NE KADAR KAZANIYOR?

Kuzey ve batı Avrupa ülkeleri en yüksek ortalama net kazançlara sahipken, doğu ve güney Avrupa ülkelerinin vatandaşları çok daha düşük kazançlar elde etti.

Brüt yıllık kazançlardan gelir vergileri ve sosyal güvenlik katkı paylarının çıkarılması ve ardından aile ödeneklerinin eklenmesiyle hesaplanan ortalama yıllık net kazanç AB’de ortalama 28 bin 217 Euro olarak açıklandı.

Rakamlara göre, İsviçre 85 bin 582 Euro’luk yıllık ortalama net kazançla listenin başında yer alırken Türkiye 8 bin 968 Euro ile son sırada yer aldı. 

Bulgaristan 9 bin 355 Euro ile Türkiye’nin hemen üzerinde yer aldı. 11 bin 105 Euro’luk ortalama kazanç ile Romanya, 12 bin 330 Euro ile Hırvatistan ve 12 bin 456 Euro Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkeleri de kazanç skalasının alt ucunda yer aldı.

Fransa (31,481 Euro) ve İsveç (33 bin 926 Euro) AB ortalamasını biraz aşarken, İtalya (24 bin 207 Euro) ve İspanya (23 bin 568 Euro) ortalamanın altında kaldı.

Avrupa ülkelerinin yıllık ortalama maaş sıralaması şöyle:

SATIN ALMA GÜCÜNE GÖRE SONDAN BİRİNCİYİZ

Satın alma gücü standartlarına (PPS) yani ülkeler arasındaki fiyat seviyesi farklılıklarını ayarlayan yapay bir para birimine göre ele alındığında ise tablo değişiklik gösteriyor.

İsviçre, bu alanda da 47 bin 403 PPS ile en yüksek ülke olarak liste başındaki yerini koruyor. 

Slovakya 14,758 PPS ile en düşük ortalama yıllık net kazanca sahipken, Türkiye (2022), Letonya ve Bulgaristan da her biri 16,000 PPS’nin altında olmak üzere spektrumun alt ucunda yer alıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir